Wallerius Mineralogia utan plansch

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

WALLERIUS, J. G. Mineralogia, eller mineral-riket, indelt och beskrifvit. Stockholm (L. Salvius) 1747.
8:o. (38, sista blanka bladet saknas), (1)-479, (1 blank) s. Titelblad tryckt i rött och svart.
Samtida hfrbd. Namnteckning på pärmens insida.

Proveniens: Salnecke slott, Uppland

Wallerius var en av de främsta vetenskapsmännen i Sverige under 1700-talet, berömd långt utanför landets gränser. "Ingen av frihetstidens svenska naturforskare, Linné undantagen, var lika känd utomlands som Wallerius" (Sten Lindroth). Hans mest kända arbete torde vara Mineralogia från 1747, den första moderna klassificeringen av mineraler, snart översatt till tyska, franska och ryska.

Graverad plansch saknas. Nött band, delvis fläckad text.

269956

2014-10-13