Sigillsamling

Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SIGILLSAMLING. Omfattar ca 500 monterade huvudsakligen svenska adliga sigill,
samtliga monterade på papper och med anteckning om släkt och nummer. Medföljer även handskriven lista på släkterna. I slutet urklippta brev med ca 50 sigill med namnteckning. Bl.a. Erik Dahlberg.Anteckning i början "tillhörig Victor och Hugo Beynoff".
I band från sent 1800-tal.

Proveniens: Salnecke slott, Uppland

Vissa skador och defekter, bandet skadat.

269997

2014-10-13