Holländsk historia illustrerad
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WAGENAAR, J. (16) Vaderlandsche historie, ... inzonderheid die van Holland... Amsterdam, I. Trion, 1749. Ej komplett.
Graverad frontispiece, graverade planscher, kartor och porträtt.
Samtida skinnband, gulddekorerad rygg, röda snitt. Exlibris Gyllenadler Salnecke och med dennes stämplade namnteckning på försättsbladen.
Proveniens: Salnecke slott, Uppland
Ej komplett, 16 av 21 volymer. Banden nötta, skeva pärmar, text med fuktfläckar mm.
270010
2014-10-13