Holländsk historia illustrerad

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

WAGENAAR, J. (16) Vaderlandsche historie, ... inzonderheid die van Holland... Amsterdam, I. Trion, 1749. Ej komplett.
Graverad frontispiece, graverade planscher, kartor och porträtt.
Samtida skinnband, gulddekorerad rygg, röda snitt. Exlibris Gyllenadler Salnecke och med dennes stämplade namnteckning på försättsbladen.

Proveniens: Salnecke slott, Uppland

Ej komplett, 16 av 21 volymer. Banden nötta, skeva pärmar, text med fuktfläckar mm.

270010

2014-10-13