Hebreiskt lexikon 1692
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 000 SEK
HEBREISKT LEXIKON. OPITZ, H. Novum Lexicon hebraeo-Chaldaeo-Biblicum... Leipzig, G. Liebezeit, 1692.
4to. Titelblad i rött och svart. Saknar graverad frontispis.
Samtida pergament, titel på ryggen.
Proveniens: Salnecke slott, Uppland
Ej genomgången. Saknar graverad frontispis, titelbladet löst och med småskador, bandet fläckat och skadat, text något fläckad.
270014
2014-10-13