Verk med Tessins namnteckning

Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning
Verk med Tessins namnteckning

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL GUSTAF TESSINS EXEMPLAR. SIRI, VITTORIO. Il mercurio overo historia de´ correnti tempi... (del I-V ur detta större verk på 15 delar, utkom bl.a. i Geneve och Casale 1644-68).
4to. 2 graverade frontispiser.
Namnteckning på titelbladet tilll del V Carl G. Tessin, (tryckt 1655) densammes bibliotekssignum på försättsbladet.
5 volymer i samtida skinnband, 2 volymer i samtida pergament. Exlibris Christian Hammer och Gyllenadler Salnecke.
Här ingår del I, II, III, IV: 1-2, V: 1-2,

Proveniens: Salnecke slott, Uppland

Ej komplett. Ej genomgången.
Nötta band, skador, fläckar. Ytteligare namnteckningar, sigill.

270016

2014-10-13