Verk med Tessins namnteckning
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL GUSTAF TESSINS EXEMPLAR. SIRI, VITTORIO. Il mercurio overo historia de´ correnti tempi... (del I-V ur detta större verk på 15 delar, utkom bl.a. i Geneve och Casale 1644-68).
4to. 2 graverade frontispiser.
Namnteckning på titelbladet tilll del V Carl G. Tessin, (tryckt 1655) densammes bibliotekssignum på försättsbladet.
5 volymer i samtida skinnband, 2 volymer i samtida pergament. Exlibris Christian Hammer och Gyllenadler Salnecke.
Här ingår del I, II, III, IV: 1-2, V: 1-2,
Proveniens: Salnecke slott, Uppland
Ej komplett. Ej genomgången.
Nötta band, skador, fläckar. Ytteligare namnteckningar, sigill.
270016
2014-10-13