Herrfickur i 18 k guld med kronometergång

Klubbat för:

12 500 SEK

15 000 SEK

FICKUR, 18 k guld, ca 1870, savonett, emaljtavla med romerska siffror, blånerade visare med dekor av fleur de lys, kronometergång, innerboett i 18 k guld, breguetspiral, blånerade verkskruvar, boett med räfflad kant, boett nr: 17606 samt märkt G, diameter ca 49,5 mm, vikt ca 94 g, etui samt nyckel i silver med röd sten medföljer

PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet

270041

2014-12-07