Astri och Evert Taube dikt+serigrafi

Klubbat för:

1 400 SEK

2 000 SEK

TAUBE, Evert (1890-1976): "Se hur hela Uppland står i lågor ...", egenhändigt skriven och undertecknad dikt, textförlaga till serigrafi av Astri Bergman-Taube, signerad och numrerad Astri Bergman-Taube 2/210, serigrafi, 46x62 cm, "Se hur hela Uppland står i lågor! Kvällsol bränner bortom Solna skog. Grön som äng mot violetta vågor. Brunnsviksvassen står där gäddan slog!...Evert Taube"
PROVENIENS: H.Bergstens Konstförlag AB, Hans Bergsten.

270045

2014-10-18