Astri och Evert Taube dikt+serigrafi

Klubbat för:

1 100 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

TAUBE, Evert (1890-1976): "Här dansar Calle Scheven med Roslagens...", egenhändigt skriven och undertecknad dikt, textförlaga till serigrafi av Astri Bergman-Taube, signerad och numrerad Astri Bergman-Taube 2/210, serigrafi, 46x62 cm, "Här dansar Calle Scheven med Roslagens ros, han dansar när solen går opp! Evert Taube",
PROVENIENS: H.Bergstens Konstförlag AB, Hans Bergsten.

Kuntoraportti

270054

Päivämäärä:

2014-10-18