Astri och Evert Taube dikt+serigrafi

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAUBE, Evert (1890-1976): "Titta! ropar ungarna. Pappa är en brud... ur Sjösala vals", egenhändigt skriven och undertecknad dikt, textförlaga till serigrafi av Astri Bergman-Taube, signerad Astri Bergman-Taube, serigrafi, bladmått 47x63 cm, "Titta! ropar ungarna. Pappar är en brud med blomsterkrans i håret och nattskjorta till skrud - (ur Sjösala vals) Evert Taube",
PROVENIENS: H.Bergstens Konstförlag AB, Hans Bergsten.

Oramad, med dedikation, tejpmärken

270108

2014-10-18