Hörnhängskåp
Klubbat för:
1 000 SEK
Schätzwert
2 000 SEK
Beschreibung
HÖRNHÄNGSKÅP, 1800-tal, allmoge, senare bemålning av konstnären Sven Lundqvist(1918-2014), höjd ca 127, bredd 63 cm, nyckel meföljer,
Proveniens: Sven Lundqvist(1918-2014), skulptör, bildhuggare född 1918 i Storvik, Gävleborgs län. Han studerade vid Konstakademien, i Frankrike och Italien.
Zustandsbeschreibung
Slitage, senare bemålning
270246
2014-10-13