Hörnhängskåp

Hörnhängskåp
Hörnhängskåp
Hörnhängskåp
Hörnhängskåp
Hörnhängskåp
Hörnhängskåp
Hörnhängskåp
Hörnhängskåp

Klubbat för:

1 000 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

HÖRNHÄNGSKÅP, 1800-tal, allmoge, senare bemålning av konstnären Sven Lundqvist(1918-2014), höjd ca 127, bredd 63 cm, nyckel meföljer,
Proveniens: Sven Lundqvist(1918-2014), skulptör, bildhuggare född 1918 i Storvik, Gävleborgs län. Han studerade vid Konstakademien, i Frankrike och Italien.

Zustandsbeschreibung

Slitage, senare bemålning

270246

2014-10-13