Stockholmsvyer från 1800-talet, 2 st

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

STOCKHOLM (2). Utsigt öfver Stockholm från Mosebacke. (Vestra delen.) (Bihang till illustrerad tidning.) Utan ort och år. Ca 1870-80-tal. Trägravyr, ca 30x49 cm.

Utsigt öfver Stockholm från Mosebacke. (Östra delen.) (Bihang till Illustrerad Tidning.) J. F. Meyer & komp:s lithogr. och xylografiska institut, ca 1860. Trägravyr, ca 30x49 cm. 2 st.

Något veckade, den andra med lagningar i marginalen.

270354

2014-10-14