Stockholmsvyer från 1800-talet, 2 st
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 000 SEK
STOCKHOLM (2). Utsigt öfver Stockholm från Mosebacke. (Vestra delen.) (Bihang till illustrerad tidning.) Utan ort och år. Ca 1870-80-tal. Trägravyr, ca 30x49 cm.
Utsigt öfver Stockholm från Mosebacke. (Östra delen.) (Bihang till Illustrerad Tidning.) J. F. Meyer & komp:s lithogr. och xylografiska institut, ca 1860. Trägravyr, ca 30x49 cm. 2 st.
Något veckade, den andra med lagningar i marginalen.
270354
2014-10-14