Engelsk fåtölj 1800-tal
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LÄSFÅTÖLJ, England, 1800-talets slut, mahogny samt vinrött läder, mekaniska funktioner bl a justerbar sits, fällbar till viloläge, svankstöd justerbara armstöd och fotstöd, läsbord samt drinkbord, brickmärkt "J. Foot & Son LTD Patentees & ManufacturersNew Bond Street London. W.", totalhöjd ca 120, ca 86 cm
Läder med skador, slitage
270584
2014-10-15