Armband odlade saltvattenspärlor
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARMBAND, 3-radigt, odlade saltvattenspärlor, ca 4 mm, lås, 18 k guld, fasetterad lila sten bekransad med orientpärlor, 1800-talets första hälft, längd 17 cm
Lila sten med repor och slitage, 6 kulor vid armbandets fästen ej guld
270629
2014-10-17