Sideboard teak

Sideboard teak
Sideboard teak
Sideboard teak
Sideboard teak
Sideboard teak
Sideboard teak
Sideboard teak
Sideboard teak
Sideboard teak
Sideboard teak

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SIDEBOARD, 1950-tal, teak, design Åke Hassbjer, model Chris, brännstämplad Carl Löfving & Söner, ca 80, 160x46 cm,

Enligt uppgift: Detta sideboard med upphovsman Åke Hassbjer arkitekt SIR, hade för första gången i världen snedställda lådförstycken som fungerade som perfekta handtag på hela lådans bredd. Både originalmöbel och lådhandtag bildade "skola" och
blev kopierade av många tillverkare i både Sverige och utlandet.

Möbeln presenterades 1954 på "Önskehems-utställningen" anordnad av Stockholms Möbelhandlare i Ostermans Marmorhallar av ordföranden i Sveriges Möbelhandlarförbund.

Slitage, fläckar

270919

2014-10-16