Vackert bokband från 1700-talet

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BOKBAND FRÅN 1700-TALET, skinnband med rikt gulddekorerade pärmar och rygg, förgylld bordure, inre denteller, rygg med 5 upphöjda bind och röd titeletikett (Noli me tangere = Rör inte vid mig). Signerad Erick Ekström, ca 1710.

Skada i övre rygg.

271028

2014-10-16