Gipsmodell föreställande Bondeska palatset
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARKITEKTONISK MODELL, gips, tidigt 1900-tal, föreställande del av det Bondeska palatset, Riddarhustorget, höjd 46, 31x33 cm
PROVENIENS: Anna Vilhelmina Hierta (1841-1924)
ordförande i Centralkommittén för Stockholms arbetsstugor för barn 1886-1906, därefter dess hedersordförande
vice ordförande i Föreningen för gifta kvinnors äganderätt 1886-93
ordförande i Svenska kvinnornas nationalförbund 1899-1909
vice ordförande i Internationella kvinnoförbundet 1904-09
Smärre slitage och skador
271088
2014-10-16