Skylt Graham Brothers

Skylt Graham Brothers
Skylt Graham Brothers

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKYLT, Graham Brothers, glas, 8x32 cm,
HISTORIA:
Graham Brothers var en ledande svensk hisstillverkare grundad 1887.
Firman grundades av de två skotska bröderna Alexander och Patrick. De flyttade till Stockholm och öppnade verkstad på Garvargatan 13.,1907 flyttades produktionen till Lilla Ursvik i Spånga (nuvarande Sundbybergs kommun).
1930-talet innebar ekonomiska svårigheter i Sverige. Bolaget såldes till Elektromekano som ägdes av LM Ericsson. Ericsson sålde 1948 Elektromekano med Graham Brothers till Asea. Aseas hissproduktion och Graham Brothers slogs ihop och det nya namnet blev Asea-Graham. 1968 blev det finska bolaget Kone delägare i bolaget. Från 1972 blev hissarna märkta Kone ASEA-Graham. Sedan 1974, då Kone tog över hela bolaget, heter det KONE hissar AB.
Graham Brothers hade under många år även tillverkning av neonskyltar under namnet Grahams Neon. En av deras skyltklassiker är den så kallade Sörman-skylten i Stockholm från 1938, vid Sankt Eriksgatan 41 på Kungsholmen. En annan är Tuloskylten i samma stadsdel från 1955.

Skador

271111

2014-10-22