Tekanna och tedosa bl a Kangxi (1662-1722)
Klubbat för:
1 900 SEK
2 000 SEK
TEKANNA, TEDOSA samt TEKOPPAR 2 st varav en med FAT, porslin, Kina, 1800-tal resp 16/1700-tal, dekor i underglasyrblått respektive imari, tekannans höjd ca 12 resp tedosans höjd 10 cm
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad
Nagg, smärre tillverkningsdefekter, tedosan saknar lock samt med retuscher vid mynningen, tefat med spricka
271324
2014-10-20