Japanska skålfat 1800-tal

Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal
Japanska skålfat 1800-tal

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅLFAT, 2+1 st, porslin, Japan, 1800-talets första hälft, reliefdekor med motiv av figurscen samt elefanter, kaligrafi i underglasyrblått, konturerat brätte, diameter ca 22 cm
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad

Kantnagg med retuscher, tillverkningsdefekter

271326

2014-10-20