Kinesisk tekanna
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TEKANNA, brons, Japan, troligen 1800-tal, lockknopp med delvis genombruten dekor, reliefdekor med motiv av berg, handtag med dekor i form av inläggningar i vitmetall, höjd ca 21 cm (ink handtag)
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad
Omfattande slitage, ärgad
271329
2014-10-20