4 äldre kokböcker
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOKBÖCKER (4), bl.a: Den swenske kocken, eller handbok i den i Swerige nu brukliga så wäl tarfliga, som i synnerhet finare matlagningen... Uppsala (W. Lundequist) 1837,
Rückersköld, Anna Maria, En liten hushålls-bok, innehållande säkra underrättelser, om rätta beredningar af hwarjehanda äteliga waror, unga matmödrar til tjenst. 3:e uppl. 1790.
Björklund, Gustava, Kokbok. 3 uppl. 1853, Nylander, Handbok wid... finare matlagningen... 4 uppl. 1828.
Proveniens: Åke Nisbeth, 1926-2008, historiker, författare.
Du Rietz bl.a. 111.
Skador på banden, fläckar
271578
2014-10-19