Muggar bl a Jiaqing (1796-1820)

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MUGGAR, 2 st, porslin, Kina, 17/1800-tal, bl a Jiaqing, dekor i underglasyrblått respektive sk mandarinmotiv med figurer i polykroma emaljfärger, en med motiv av pagodlandskap samt skulpterat handtag, höjd ca 13 cm
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad

Tillverkningsdefekter, underglasyrblå med smärre nagg, polykrom med mynningslagningar samt nagg

271746

2014-10-20