Muggar bl a Jiaqing (1796-1820)
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUGGAR, 2 st, porslin, Kina, 17/1800-tal, bl a Jiaqing, dekor i underglasyrblått respektive sk mandarinmotiv med figurer i polykroma emaljfärger, en med motiv av pagodlandskap samt skulpterat handtag, höjd ca 13 cm
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad
Tillverkningsdefekter, underglasyrblå med smärre nagg, polykrom med mynningslagningar samt nagg
271746
2014-10-20