Kinesisk tekanna

Kinesisk tekanna
Kinesisk tekanna
Kinesisk tekanna
Kinesisk tekanna
Kinesisk tekanna
Kinesisk tekanna

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TEKANNA, BURKAR, 3 st, VAS, TEKOPP på FAT, porslin, Kina, 17/1800-tal, vasen 1900-tal, dekor i brun glasyr med reserver innehållande emaljfärger, underglasyrblått respektive järnoxid, tekannans höjd ca 13 cm
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad

Tillverkningsdefekter, tekannan med senare pip i metall, nagg, 2 burkar saknar lock

271766

2014-10-20