Kinesiskt rökelsekar

Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar
Kinesiskt rökelsekar

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÖKELSEKAR, brons, Kina, 1800-tal, reliefdekor med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan, 3 fötter, bär märkning, höjd ca 13 cm
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad

Slitage, hål

271776

2014-10-20