Kopp på fat Sèvres

Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres
Kopp på fat Sèvres

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KOPP med fat, porslin, Sèvres, 1800-talets första hälft, polykromt bemålade med motiv av strödda blommor, delvis förgylld, signerad "Sevres R.F V.Q.Q.", koppens höjd ca 7 cm fatets diameter ca 13 cm

Koppens undersida med ristad bokstav A, smärre tillverkningsprickar, bruksslitage

272158

2014-10-23