Japanska skålar och fat

Japanska skålar och fat
Japanska skålar och fat
Japanska skålar och fat
Japanska skålar och fat
Japanska skålar och fat
Japanska skålar och fat
Japanska skålar och fat
Japanska skålar och fat

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, SKÅLFAT, FAT, porslin, Japan, 1700-tal respektive 1800- och 1900-tal, skål 1700-tal med konturerad form polykrom delvis förgylld dekor i bl a järnoxidrött motiv av blommande grenar, konturerat skålfat 1800-tal polykrom dekor med motiv av trana, fat 1900-tal med dekor i underglasyrblått, diameter ca 11,5-31 cm

Skål med tillverkningsspricka, slitage

272169

2014-10-21