Damarbetsbord gustavianskt Anders Lundelius

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

DAMARBETSBORD, gustavianskt stockholmsarbete, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), fanerat med färgad björk, amarant och jakaranda, skiva med intarsia av medaljong, bok och fjäderpenna, kantlister, låda med inredning, ddelvis förgyllda beslag, benen med droppbeslag, avsmalnande ben med ådror, avslutande fothylsor med hjultrissor, nyckel finns på utlämningen, höjd 68, 62,5 x 35,5 cm
PROVENIENS:
Herrborum, S:t Anna socken, Östergötlands län
via Eva Sofia Mörner (1889-1981) i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför damarbetsbord signerat av Anders Lundelius sidan 246

Skador och lagningar, benen någort kortade

272330

2014-10-31