Bordspendyl

Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BORDSPENDYL, omkring 1800, parisarbete i Louis XVI, urverket graverat DeLorme Paris, förgylld brons samt marmor, urhus uburet av obelisker samt krönt av kvinnofigur, emaljtavla med arabiska siffror, dekor med bl a. pärlstav, höjd ca 68 cm

mindre dekordelar saknas, urtavla med smärre nagg, skador och slitage, sannolikt obyggd till pendelfjäder

272383

2014-12-07