Kinesiskt rökelsekar
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖKELSEKAR med lock, omkring sekelskiftet 1900, Kina, brons och emalj, lockknopp i form av fohund, rik delvis genombruten dekor med motiv av blommor, 3 ben med motiv av fantasidjur, höjd ca 22 cm
Bucklor, slitage, något snedställt, emaljbortfall
272454
2014-10-24