Björn Keller fotografi

Björn Keller fotografi
Björn Keller fotografi

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KELLER, Björn (född 1946): "Sport" arkivbeständig pigmentprint, originalfoto utförd 1996, 39 x 30,5 cm

Med sitt strama bildspråk och unika formkänsla är Björn Keller en förgrundsfigur för svenskt stillebenfotografi. Han inspireras av fusionen mellan funktion och form och hans bilder skapar ofta intressanta korsbefruktningar mellan väsensskilda ting. Han är representerad på Moderna Museet i Stockholm och Absolut ART i Paris och har sedan slutet av 1970-talet haft ett 30-tal utställningar på gallerier och konsthallar som t ex Lika Med på Moderna Museet 1991, Galleri Camera Obscura 1981, Fotomuseum i Wintertur i Schweiz 2004, Faulconer Gallery i USA 2005 och på Swedish Style Fair i Tokyo, Japan 2001.

272501

2014-11-13