Roland Thysell fotografi

Roland Thysell fotografi
Roland Thysell fotografi

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

THYSELL, Roland (född 1946): "Hoppet", signerad, daterad och numrerad på baksidan Roland Thysell 2008 upplaga 3/10, kopierad 2014, s/v gelatinsilverfotografi, 59x33 cm

Roland Thysell utbildades på Fotoskolan KV under ledning Christer Strömholm. Hans fotografi har beskrivits som "svartvitt, egensinnigt och dramatiskt". Verket "Hoppet" är ett laddat verk med en avsats i förgrunden mot en vidunderlig dalgång som leder dit himmel möter jord.

272517

2014-11-13