Roland Thysell fotografi

Roland Thysell fotografi
Roland Thysell fotografi

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

THYSELL Roland (född 1946): "Barnet-strålningen", signerad, daterad och numrerad på baksidan Roland Thysell 1989 upplaga 4/10, kopierad 2014, s/v gelatinsilverfotografi, 39x58 cm

Roland Thysell utbildades på Fotoskolan KV under ledning Christer Strömholm. Hans fotografi har beskrivits som "svartvitt, egensinnigt och dramatiskt". I det starka solljuset har Thysell porträtterat ett barn och fotografiets skarpa kontastverkan mellan vitt och svart är mästerligt skildrat.

272518

2014-11-13