Roland Thysell fotografi
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
THYSELL Roland (född 1946): "Barnet-strålningen", signerad, daterad och numrerad på baksidan Roland Thysell 1989 upplaga 4/10, kopierad 2014, s/v gelatinsilverfotografi, 39x58 cm
Roland Thysell utbildades på Fotoskolan KV under ledning Christer Strömholm. Hans fotografi har beskrivits som "svartvitt, egensinnigt och dramatiskt". I det starka solljuset har Thysell porträtterat ett barn och fotografiets skarpa kontastverkan mellan vitt och svart är mästerligt skildrat.
272518
2014-11-13