Roland Thysell fotografi

Roland Thysell fotografi
Roland Thysell fotografi

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

THYSELL, Roland (född 1946): "Ålafiskare", signerad, daterad och numrerad på baksidan Roland Thysell 1967 upplaga 3/10, kopierad 2014, s/v gelatinsilverfotografi, 39x58 cm

Roland Thysell utbildades på Fotoskolan KV under ledning Christer Strömholm. Hans fotografi har beskrivits som "svartvitt, egensinnigt och dramatiskt". Ålafiskare är en tidig bild av Thysell och det är en skarp komposition mellan form, tema och kontrast.

272519

2014-11-13