Roland Thysell fotografi
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
THYSELL, Roland (född 1946): "Ålafiskare", signerad, daterad och numrerad på baksidan Roland Thysell 1967 upplaga 3/10, kopierad 2014, s/v gelatinsilverfotografi, 39x58 cm
Roland Thysell utbildades på Fotoskolan KV under ledning Christer Strömholm. Hans fotografi har beskrivits som "svartvitt, egensinnigt och dramatiskt". Ålafiskare är en tidig bild av Thysell och det är en skarp komposition mellan form, tema och kontrast.
272519
2014-11-13