Buddha i gjutjärn
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, gjutjärn, 1900-talets första hälft, Kina, sittande Buddha i lotusställning, bakstycke med delvis genombruten dekor samt motiv av drakar, höjd ca 58 cm
PROVENIENS: Hörhammer Collection
Slitage, tillverkningsdefekter
272628
2014-10-24