Kinesisk urna i brons
Klubbat för:
4 600 SEK
Schätzwert
2 000 SEK
Beschreibung
URNA, patinerat brons, Kina, 1800-tal, dekor med tjurhuvuden hållandes hänklar, insida med skrift i relief, höjd 30 cm
HISTORIK: Enligt uppgift inköpt i Hong Kong 1920-tal
Zustandsbeschreibung
Slitage, hål
272652
2014-10-24