Kinesisk urna i brons

Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons
Kinesisk urna i brons

Klubbat för:

4 600 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

URNA, patinerat brons, Kina, 1800-tal, dekor med tjurhuvuden hållandes hänklar, insida med skrift i relief, höjd 30 cm
HISTORIK: Enligt uppgift inköpt i Hong Kong 1920-tal

Zustandsbeschreibung

Slitage, hål

272652

2014-10-24