Fredrik Wretman fotografi

Fredrik Wretman fotografi
Fredrik Wretman fotografi

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

WRETMAN, Fredrik (född 1953): "Floor from Jay Gorney Modern Art", signerad och daterad Fredrik Wretman-90, upplaga 1/3, c-print, inklusive passepartout 20x25 cm

Fredrik Wretman lämnade tidigt måleriet och övergick till att arbeta med fotografi och storskaliga installationer där vatten, spegling och reflexion är återkommande teman.

Sitt publika genombrott fick Fredrik Wretman 1991 med den fotografiska installationen American Floors på Moderna Museet i Stockholm. Iklädda filttofflor lånade från Ermitaget fick besökarna gå över glasade fotografier av kända amerikanska galleri- och museigolv. Besökarnas sätt att röra sig genom rummet hamnade i fokus samtidigt som golvens speglande yta gav muséets arkitektur ytterligare en dimension.

De monumentala cibachromefotografierna som utgör American Floors (1988-89) pekar på utställningsrummets betydelse när ett konstverk bedöms. Genom att fotografera gallerigolven och göra dem till konstverk betonas ytans betydelse för hur något uppfattas. Kanske handlar det också om vad som rör sig under ytan i konstvärlden och om konstens hierarkier.

272668

2014-11-13