Ämbetsmannatecken dräktornament Kina

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KRAGAR, 3 dlr, DRÄKTORNAMENT, 18/1900-tal, Kina, siden med broderier delvis med metalltråd, delvis med applikationer, motiv delvis med drakar, höjd ca minsta kregens diameter 27 största kragens diameter 61 cm
Vit sjal siden medföljer, längd 265 cm

Slitage, en krage troligen omarbetad

272677

2014-10-23