Herrfickur med speldosa samt kvartsrepetition
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FICKUR med speldosa samt kvartsrepetition, ca 1820, emaljtavla med arabiska siffror märkt Breguet et Fils, graverade verkbryggor, blånerade verkskruvar, stålboett, cylindergång, diameter 59 mm, nyckel medföljer
PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet
Urtavla med lagning, slitage
272710
2014-12-07