Herrfickur med speldosa samt kvartsrepetition

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

FICKUR med speldosa samt kvartsrepetition, ca 1820, emaljtavla med arabiska siffror märkt Breguet et Fils, graverade verkbryggor, blånerade verkskruvar, stålboett, cylindergång, diameter 59 mm, nyckel medföljer

PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet

Urtavla med lagning, slitage

272710

2014-12-07