Helenea Blomqvist lambdaprint

Helenea Blomqvist lambdaprint
Helenea Blomqvist lambdaprint

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BLOMQVIST, Helena (född 1975): "Girl in red coat", signerad och numrerad Helena Blomqvist 62/100, lambdaprint, 66x48cm
Förlaga för 29:e Göteborg Film Festival 2006
Proveniens:
Angelika Knäpper Gallery, Stockholm

Helena Blomqvists bilder är ofta drömlika, ödesmättade och surrealistiska. De väver samman natur och kultur med verkliga och påhitttade väsen. Som teknik bygger hon upp miljöer i en studio och ljussätter för att sedan sy kläder och skapa kulisser. Figurerna hon använder för fotografierna är ibland verkliga människor, andra gånger uppstoppade djur, dockor eller skulpturer. De analogt tagna fotografierna förs sedan över i datorn där de komponeras och bearbetas.
Blomqvist utbildade sig på Fotohögskolan i Göteborg 1997-2002. Hennes verk har visats i Sverige och utomlands under de senaste tio åren och finns representerade på Moderna Museet och Borås konstmuseum, i Statens konstråd och Hasselblad Foundations samling. Hon har haft flertalet utställningar varav en av de större var en soloutställning på Fotografiska museet i Stockholm våren 2012.

272833

2014-11-13