Jacob Kock fickur i 18 k guld 1700-tal
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HERRFICKUR, 18 k guld, emaljtavla med arabiska siffror, visare och index med rosenstenar, verket signerat, Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm), rättigheter 1737-1805), spindelgång, boett av guld 18 k stämplad OE (Olof Ekman), Stockholm O2 (1796), numrerad 1632, balansklove med monogram JK, diameter 49 mm, vikt 76 g
Tavla med skador, boett med monogram
273015
2014-12-07