Koppar bl a Kangxi famille verte

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KOPPAR, 2 st., porslin, Kina, tidigt 1700- resp. 1800-talets mitt, en med blomsterdekor i famille verte, den andra med dekor av antikviteter i famille rose och med turkos insida, diameter ca 8 resp. 7 cm

Kangxi koppen med spricka, båda med mindre glasyrslitage

273022

2014-11-01