Skrivbyrå empire
Vollendet
2014-10-26
273322
| Höchstes Gebot | 4 200 SEK |
| Schätzwert | 5 000 SEK |
SKRIVBYRÅ, 1800-talets första hälft, empire, fanérad i mahogny, intarsiadekor av figurscen och fabeldjur, höjd 85, 100x53 cm
PROVENIENS: Familjen Enderlein, Åkerö Gods
Sprickor, fanérskador, listdelar saknas, delvis löst bakstycke, övre lådan ngt kärv