Gustaviansk taburett
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-tal, signerad IMS (Jacob Malmsten, mästare 1780-1788), skuren dekor med fleuroner, avsmalnande ben med kannelering, bär Stockholms Stolmakarämbetes sigill, sitthöjd ca 45 cm
Senare bemålad, saknar klädsel, sprickor
273334
2014-10-26