Gustaviansk taburett

Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett
Gustaviansk taburett

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-tal, signerad IMS (Jacob Malmsten, mästare 1780-1788), skuren dekor med fleuroner, avsmalnande ben med kannelering, bär Stockholms Stolmakarämbetes sigill, sitthöjd ca 45 cm

Senare bemålad, saknar klädsel, sprickor

273334

2014-10-26