Bataljplanscher 1600-1700-tal
2014-10-26
273381
| Klubbat belopp | 850 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
BATALJPLANSCHER, mm. 12 graverade planscher, bl.a.
bl.a. Landshut 1634, Leipzigt 1637, Ober Elsass 1634, Stralsund, 1712, Wittstocker Schlacht 1636, Maastricht 1703, Elsass (Alsace) 1793, Hagenau 1790-tal, Turin 1706, karta över Danmark (ca 1700, ur Dahlbergs Suecia), mått varierar, ca 30x40 cm, några gränskolorerade
Vissa skador, revor och småfläckar, 1 defekt