Damdocka
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAMDOCKA, 1800-talets andra hälft, huvud med sköld, i glaserat porslin, kropp i trä och stoppat tyg, halvarmar i glaserat porslin, längd ca 52 cm
PROVENIENS: Familjen Enderlein, Åkerö Gods
Kroppen med slitage, förtydligande, kroppen delvis förstärkt under stoppning med trä
273484
2014-10-27