Damdocka

Damdocka
Damdocka
Damdocka
Damdocka
Damdocka
Damdocka
Damdocka
Damdocka

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DAMDOCKA, 1800-talets andra hälft, huvud med sköld, i glaserat porslin, kropp i trä och stoppat tyg, halvarmar i glaserat porslin, längd ca 52 cm
PROVENIENS: Familjen Enderlein, Åkerö Gods

Kroppen med slitage, förtydligande, kroppen delvis förstärkt under stoppning med trä

273484

2014-10-27