Linnströms Svenskt boklexikon och bokkatalog

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BOKVÄSEN (18). LINNSTRÖM, HJALMAR. Svenskt Boklexikon 1830-65, Svensk Bokkatalog 1866-1950. Stockholm (Haeggström - Beckman) 1830-1950.
8:o. Huvudsakligen blågrå klotband (ett hfrbd, ett häftat), flertalet numrerade. Ur Björck & Börjessons handbibliotek och med deras stämpel. 18 st.

Antikvariat Björck & Börjessons grundades 1901 och var under första hälften av 1900-talet landets ledande antikvariat.

Varierande skick, något nötta och skadade.

273542

2014-10-28