Bestick silver modell Chippendale
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BESTICK, 64 dlr, silver, modell Chippendale, A.G. Dufva, Stockholm 1920-tal, bestående av: 12 matskedar, 11 matgafflar, 12 dessert/bordsskedar (längd 18 cm), 10 dessertgafflar (längd 17,5 cm), 10 kaffe/teskedar (längd 13,2 cm), 9 dessertgafflar (längd 14,5 cm), stämplat vapen för ätten Uggla under adlig krona, vikt ca 2,505 g
273715
2014-10-29